7+1 tip: Jak správně naplánovat elektroinstalaci?
Projekt elektroinstalace rodinného domu je dnes mnohem náročnější, než když domy stavěli naši rodiče či prarodiče. Je potřeba důkladně plánovat dopředu, více přemýšlet, jaké požadavky od domu máme a pravděpodobně budeme mít v budoucnu. Na co si dát při návrhu pozor a co nepodcenit?
„Sem a sem zásuvku, tady bude lustr, dvě žárovky do chodby…“
V minulosti byla elektroinstalace zkrátka o světlech a zásuvkách. Co dalšího taky řešit.
V moderní době plánujeme domy s více technologiemi. Elektrické žaluzie, audiosystémy, klimatizace… Rozmanité možnosti zároveň potřebují více kabelů a elektroinstalace je komplikovanější. Tím však roste i cena elektroinstalace.
Jakmile se dráty schovají pod omítku, budoucí zásahy sekáním do zdí jsou prakticky vyloučené, leda byste se rozhodli pro generální rekonstrukci.
Nemáte zrovna čas si článek přečíst celý? Nevadí!
Poslechněte si ho třeba na cestách.
1) Audio jako pevná součást domácí pohody
V pokoji do 15 m² postačí jeden stropní reproduktor, do 20 m² můžete přidat i druhý. Místnost o 20–40 m² bude dva reproduktory potřebovat určitě a nad 40 m² udělejte přípravu na čtyři kusy.
2) Klimatizace: Rovnou, nebo dodatečně?
Ty samozřejmě můžete pořídit i dodatečně, s touto možností však raději počítejte dopředu již při projektu elektroinstalace. Jinak pak budete muset sekat poměrně širokou drážku do zdi nejen pro kabel, ale i plastovou trubku na odvod kondenzátu. Případně ji schováte do lišty, ve vašem vytříbeném interiéru však bude působit jako pěst na oko.
3) Kabel na zahradu je must-have
Lepší a jednodušší je kabel natáhnout a pak ho nevyužít, než se připravit o budoucí možnosti a přání. Projekt elektroinstalace v okolí domu se vám bude hodit i pro bazénové technologie či automatické zavlažování.
4) Jak na elektroinstalaci pro stínění
5) Nabíječka na elektroauto? Raději buďte připraveni
6) Navrhujte elektro tak, abyste měli z FVE maximum
Tip: Pro dokonalou symbiózu vašeho domu, FVE i wallboxu využijte jednotku Loxone Miniserver umístěnou do rozvaděče. Její energetický management v některých projektech šetří až desítky procent provozních nákladů. Zdarma k němu získáte i mobilní aplikaci s vizualizací toků energií ve vašem domě a možnost nastavovat priority napájení apod.
7) V rozvaděči mějte dostatek místa
Rada na závěr: Okenní kontakty v kování
Malé, ale šikovné. Okenní kontakty vám mohou pomoci řadu věcí automatizovat. Dnešní moderní domy vybavené inteligentním řídicím systémem (třeba zmíněným Miniserverem) dokáží například blokovat topení, pokud je delší dobu otevřené okno a v zimě by teplo létalo ven. Obdobně to funguje v létě s chodem klimatizace. Stínění zároveň ví, kdy je otevřeno a tedy nelze žaluzie sesunou dolů. Okenní kontakty mají v neposlední řadě i bezpečností funkci.
Loxone: Projekt elektroinstalace chytře hned od začátku
Zmíněná inteligentní elektroinstalace Loxone eliminuje nástrahy klasických, konvenčních elektroinstalací. Technologie propojuje do jednoho řídicího systému, který je celkově mnohem pohodlnější a snazší na ovládání, než jednoúčelové, ostrovní systémy. Díky tomu zvládne elektroinstalaci jediný elektrikář – na stavbě se vám nemusí střídat několik odborníků na elektro a jednotlivé značky zařízení, což zvyšuje náklady.
Možná vás překvapí, že cena obou řešení je srovnatelná. Klasická elektroinstalace však za tuto cenu zdaleka nevyužívá potenciál vašeho domu, zato inteligentní vám dá mnohem více funkcí a možností včetně snadné budoucí rozšiřitelnosti. Investice se vám navíc rychleji vrátí, protože vám pomůže stlačit náklady na energie. Naplánujte si skutečně chytrý, nikoli pseudochytrý dům.
Ptejte se zdarma
Prokonzultujte s námi váš projekt nebo se staňte Loxone Partnerem v několika málo krocích!