Co byste měli zvážit při budování Vaší inteligentní domácnosti – Část 2: Plánování kabeláže


4 dubna, 2014 in Know How

V našem prvním příspěvku o dobře plánované výstavbě inteligentní domácnosti, který jste si mohli přečíst na našem blogu, jsme se věnovali prvním třem tipům ve fázi plánování. V druhé části se budeme věnovat dalším tipům, které se točí kolem tématu kabeláže či zapojení senzorů.

Všichni, kteří přehlédli na našem blogu část 1, tudíž ji ani nečetli … bezpodmínečně dohnat.

Fáze 1: Plánování Vaší inteligentní domácnosti

Fáze plánování je tou nejdůležitější fází k vytvoření vlastního bydlení. Naše tipy z první části jsme zde ještě stručně shrnuli:

Tip 1: Požádat o pomoc Loxone partnera
Tip 2: Zohlednit správnou velikost rozvaděče
Tip 3: Zohlednit dostatečné množství chrániček

Naše další tipy se točí kolem kabeláže, protože: Není kabel jako kabel. Ptáme se Vás: Jak dlouho chcete Váš dům používat? Pravděpodobně – jak už je evropským zvykem – celý život a ještě lépe ho předat i další generaci. Zaměřte se tedy na budoucnost. Pokud jste právě ve fázi plánování, díky použití správné kabeláže se můžete zaměřit na vše důležité pro udržitelnost v budoucnosti.

Tip 4: Elektroinstalace do hvězdy – příprava do budoucna

Za správné vedení kabeláže považujeme výhledově plánované elektroinstalace do hvězdy. To znamená, že elektrický rozvod, ve kterém je umístě Miniserver, je centrálou inteligentního domu. Doporučujeme strukturované kabeláže od místa, kde budou vypínače, zásuvky, teplotní čidla, čidla přítomnosti, okenní kontakty, … až do rozvaděče. Berte v úvahu, že Vám tato kabeláž přinese mnoho výhod i v budoucnu, protože …

  • Váš inteligentní dům lze snadno rozšířit o další funkce.
  • Jste díky této kabeláži nezávislí na použitých technologiích.
  • Při rekonstrukci nemusíte pokládat nové vedení, čímž ušetříte.
  • Ve spojení s vhodným kabelem můžete vyměnit stávající komponenty, např. Vaše tlačítka novými multifunkčními tlačítky.

Co je myšleno vhodným kabelem, čtěte níže.

Tip 5: Kabeláž pro vedení senzorů

Senzory? Zní to velice technicky a také tomu tak je. Ne. Co máme na mysli, Vám vysvětlíme níže ve srovnání s biologií.

Mezi senzory zabudované v inteligentní domácnosti patří například teplotní čidla, čidla přítomnost, kontakty na dveřích a oknech, … srovnejme je s lidskými smyslovými orgány. Abychom mohli reagovat na signály vyvolané smyslovými orgány, je lidské tělo vybaveno nesčetným množstvím nervů, které reagují na činnost našeho mozku a tím vyvolávají odpovídající reakci. To, co je pro člověka nervová soustava, je pro inteligentní domácnost kabeláž pro senzory. Miniserver je mozkem inteligentí domácnosti. Svaly jsou v podstatě srovnatelné s aktory inteligentního domu. Ale o tom se dozvíte více níže (tip 6).

Proč vyzdvihujeme právě senzory ve fázi plánování? V této fázi je velice důležité rozhodnout plánování kabeláže teplotních čidel, tlačítek, čidel přítomnosti, okenních kontaktů, Meteostanice,… Naše doporučení: Ve Vaší chytré domácnosti použijte pro kabeláž senzorů UTP CAT 6e! Proč? Protože …

  • je schopen dlouhodobě uchovávat data.
  • jste díky nim připraveni na budoucnost.
  • je s tímto kabelem možná vysokorychlostní komunikace.
  • díky silnému průřezu měděného drátu může být spotřebiteli předán dostatek energie.

Kabeláž senzorů je velice flexibilní, pokud byste se v budoucnu během, v rámci 30 let, rozhodli pro rekonstrukci, použitím této kabeláže učiníte opatření pro bezproblémové změny v budoucnu. Na místě, kde se dnes nachází klasické tlačítko, budete chtít za 10 let monitor, multifunkční tlačítko či tlačítko pro nouzové volání. Žádný problém!

Pro shrnutí: V místnosti, ve které je naplánováno tlačítko, budete potřebovat dva UPT CAT 6e kabely. Jeden kabel pro tlačítko, stejný kabel je použit i pro zapojení teplotního čidla. Druhý kabel CAT 6e se nachází u čidla přítomnosti na stropě.

V místnostech, kde nejsou tlačítka, například v suterénu, předsíni, šatně, technické místnosti, … stačí jeden kabel CAT 6e.

Máte další dotazy? Kontaktujte našeho Loxone partnera z Vašeho blízkého okolí!

Tip 6: Inteligentní dům může fungovat pouze za použití správného kabelu

V domácnosti, je nutné kromě správně použitých vodičů u senzorů, dbát také na správné natahání kabeláže pro žaluziové motory, osvětlení, videovrátník, reproduktory, …

Aktory

Jak bylo již dříve řečeno, tak se mezi aktory řadí (mimo jiné) i hlavice pro topení. Pro všechny, kteří se teď ptají na to, k čemu vlastně hlavice topení slouží, nabízíme krátké vysvětlení:

V každé obytné místnosti musí být teplotní senzor (proč také ne, stojí pouze stokorunu). V zimě se v chytrém domě používá pro vytápění domu hlavně slunečních paprsků. Pokud se ale slunce schová za mraky, nastává čas pro Miniserver, který musí okamžitě reagovat. Aby byla zachována komfortní teplota (a nedocházelo k teplotním výkyvům), musí odeslat příkaz pro aktivaci hlavice topení. Okamžitě dojde k otevření příslušného ventilu topení a místnost zůstane příjemně teplá.

Z prvního dílu již víme, že je nutné nezapomenout na dostatečné propojení mezi rozvaděči. Ideálně se k tomu hodí chráničky. Nezapomeňte také samozřejmě na propojení elektrorozvaděče s rozvaděčem topení.

Vedle topení, spadá do aktorů také stínící technika. Po tomto článku ale nemáme starost, že byste náhodou i žaluzie nenatáhli do rozvaděče… jak je to jednoduché 🙂

Přístupový systém se kterým Vás nic nezaskočí

Pokud přemýšlíte o videovrátníku, díky kterému můžete komunikovat s návštěvou přes tablet nebo mobilní telefon, výborně se k tomu hodí náš Loxone Intercom. Navíc Vám k jeho připojení stačí pouze jeden datový kabel. Díky napájení přes PoE je Loxone Intercom jednak napájen, ale také je schopen si vyměňovat data s okolím.

Zatím jste na videovrátníka nepomysleli? Určitě ale myslete na zvonkové tlačítko! Pokud natáhnete ke svému zvonkovému tlačítku datový kabel (CAT 7), máte vystaráno. V současné době jej můžete pohodlně používat pro zvonek. Jakmile budete ale chtít připojit Loxone Intercom, tak vše půjde hladce. Jak bylo řešeno výše – potřebujete k jeho zapojení také pouze datový kabel.

Stropní reproduktory

Pro připojení stropních reproduktorů doporučujeme použít dostatečnou kabeláž. Můžete se rozhodnout, ve kterém režimu je budete používat – Mono nebo Stereo. V každém případě budete potřebovat 2 kabely pro malou místnost, kde bude jeden reproduktor ve Stereo režimu a také dva kabely pro dva reproduktory ve větší místnosti, které budete provozovat v mono režimu.

Momentálně nepřemýšlíte o stropních reproduktorech? Nevadí, buďte ale připraveni na budoucnost! Jakmile připravíte patřičnou kabeláž (minimální náklad), jste připraveni na budoucnost a nic Vás nezaskočí – ale to jste si jistě po přečtení fáze 3 (chráničky) jistě sami doplnili…

Máte ještě nějaké otázky ke kabeláži? Rádi Vám je zodpoví naši projektoví pracovníci! Společně s našimi Loxone partnery Vás rádi podpoříme na Vaší cestě k chytrému bydlení!

Chci být informován o novinkách