Nový domov: Inteligentní automatizace podporuje obyvatele s PAS
Projekt Nový domov v Mokré u Brna je skvělým příkladem rodinného typu bydlení pro dospělé s poruchou autistického spektra (PAS). Odpovídá na individuální potřeby obyvatel, usnadňuje práci zaměstnancům a dbá na energeticky úsporný provoz. S tím vším pomohl i chytrý systém Loxone, který v projektu uplatňuje funkce asistovaného bydlení (AAL). Systém zde instalovala firma Smarteon Systems – Loxone Flagship Partner.
Domov roste s obyvateli
Posláním Nového domova je zajistit obyvatelům s autismem co nejvíce běžný způsob života. Mohou se zde maximálně samostatně starat o sebe a svou domácnost (s potřebnou mírou podpory v zádech). Tomu pomáhají:
- Okenní a dveřní kontakty – Zaznamenají otevření a reproduktory hláškou uvědomí asistenta o pohybu obyvatele.
- Automatické osvětlení – Funguje na základě přítomnosti a eliminuje potřebu tlačítek.
- Automatické žaluzie – Každému obyvateli se v pokoji individuálně roztáhnou v čas, kdy podle svých návyků vstává.
- Inteligentní audio – Slouží i jako alarm a nahrazuje nepříjemný zvuk poplachu písničkou, na kterou jsou obyvatelé zvyklí. V opačném případě by mohlo u obyvatel dojít k stresové situaci, při níž by v nebezpečné situaci (vznikající požár apod.) nechtěli opustit svůj pokoj. Písnička všechny svolá na naučené místo.
- Záplavové senzory – Asistent je zavolán až v případě, kdy se z hraní v umyvadle stane záplava.
- Button Air – Nouzové tlačítko pro přivolání asistenta.
- A další…
Efektivnější a příjemnější práce jako prevence vyhoření
Nový domov má 14členný tým asistentů. Ten má za úkol nechat obyvatelům svobodu ale zároveň zajistit bezpečí. Nemusí být 100% ve střehu 24/7 a obyvatele neustále kontrolovat. V případě potřeby je systém upozorní. Například v noci nemusí nahlížet do pokojů. Pokud senzor přítomnosti v některém zaznamená delší než 15vteřinový pohyb, dostane noční pracovník notifikaci. To vše eliminuje různé vypjaté situace.
Veškerý přehled mají členové týmu v jedné mobilní aplikaci. Ta zároveň eviduje docházku na základě informací z klávesnice NFC Code Touch u vchodu – pracovník při příchodu příloží čip.
Úspora pro investory a organizace
Nelehkým úkolem podobných projektů je shánění finančních prostředků. Ty se přeci jen o něco lépe získávají na počáteční investici, než na následný nákladný provoz. Loxone sice o něco navýšil vstupní investici, ta se však organizaci vratí již během prvního roku provozu se sníženými náklady. Jak?
- Inteligentní energetický management – Aplikace poskytuje vizualizaci výroby z FVE, spotřeby energie i jejích toků v budově. Zároveň jsou v číslech i grafech zaznamenávány statistiky. Systém monitoruje spotřebiče a dokáže je spouštět na základě priorit a aktuální výroby.
- Úspora na mzdách – Na noční směny stačí díky jednodušší práci jeden asistent. Tým tak může fungovat v současném, nikoli vyšším počtu. Na mzdě jednoho zaměstnance se ušetří statisíce korun ročně.
Tady to mám rád
Projekt Nový domov, domov pro osoby se zdravotním postižením, vybudovala nezisková organizace Tady to mám rád. Jejím posláním je zlepšení kvality života lidí s autismem a jejich rodin. Pomocí osvěty se snaží budovat přátelské prostředí, které umožní vybudovat celoroční pobytové služby rodinného charakteru pro lidi na autistickém spektru.
Smarteon Systems
V projektu Nový domov Loxone nadesignovali, vyprojektovali a instalovali experti z brněnské firmy Smarteon Systems. Ta stojí za mnoha úspěšnými projekty, jimiž si v průběhu let vysloužila titul Loxone Flagship Partnera. Společnost se zaměřuje na různé typy projektů včetně komerčních budov, speciálních aplikací i právě asistovaného bydlení.
Ptejte se zdarma
Prokonzultujte s námi váš projekt nebo se staňte Loxone Partnerem v několika málo krocích!