Sekačka seká skvěle – nemluví ale s inteligentním domem
Před časem jsme se stali hrdými uživateli robotické sekačky. Přesně se jedná o typ Husqvarna 230 ACX.
Principielně nám tato náhrada za ovce dělá velkou radost: Kompletně se postará o sečený trávník, již nemusíte zbírat posekanou trávu. Zkrátka se můžete těšit z krásně posekané trávy každý den.
Žádné květiny = žádné včely = žádný strach o dítě = užívání si slunce.
Co je uvnitř …
Náš robotek v sobě ukrývá pár skvělých funkcí:
- Tichý chod – skutečně supertichý chod. Náš robotek jezdí každý den ráno od 5:00 – 10:00 a o víkendu pouze do 8:00. Skutečně jej nelze slyšet.
- Ochrana při zvednutí – vynikající, pokud máte děti. Jakmile se robotek zvedne, zastaví se.
- Ochrana proti krádeži
- Časové programy – možnost pracovat s týdenním programem a také víkendovým (pá, so, ne). Principielně se jedná o jednoduchý (lepší slovo pro “primitivní”) časovač
- a další
Jak nám sekačka dosud chodí …
K tomu musíme jít maličko do hloubky. Jak je zmíněno nahoře, používáme nastavení jednoduchého časového režimu, který rozhoduje o pracovním týdnu a víkendu.
Další možnosti použití jsou ještě otevřené:
- Trávník by měl dle informací od profesionálů z Husqvarny 2 – 3 dny v měsíci odpočívat
- Principielně robotkovi déšť nevadí, ale pro jistotu by bylo lepší, kdyby v případě deště nevyjížděl
- Během roku existuje několik sezón, kterým by se mělo sekání přizpůsobit. Někdy je třeba sekat více, jindy zase méně.
- Robotek by v určitých chvílích neměl vyjíždět vůbec. Například při zahradní oslavě.
- Počítání i se svátky
V těchto případech si musíme bohužel poradit sami, manuálně.
Jistě Vás to už také napadlo: Aby byl náš robotek komunikativnější, bylo by vynikající, kdybychom jej mohli připojit na Miniserver.
Díky programu, který je naplánován na měsíce dopředu, by šlo sekání řídit úplně dokonale. V případě, že by dešťový senzor zaznamenal spršku, robotek by nevyjel a další.
Řešení by bylo …
Jednoduchý kontakt (například v podobě digitálního vstupu) v dokovací stanici robotka by byl absolutně dostačující, abychom mohli realizovat veškeré zmíněné body. Ještě bohužel není…
Můj prvnotní nápad byl připojit nabíječku na digitální výstup a jednoduše ji spínat dle potřeby. Již jsem měl vše perfektně rozmyšlené: Pokud nepotřebujeme, aby robotek vyjel, jednoduše nabíječku před začátkem programu odpojím.
Perfektní. Zapomeňte na to!
Robotek vyjede z dokovací stanice ven, zjistí, že není napájen a zůstane stát (samozřejmě na dešti) s chybovou hláškou na displeji “chyba signálu”.
Aaaaarrrgghhh…
Jeden by si myslel, že jakmile se sekačka nenabíjí, nevyjede. Stejná inteligence jako ovce…
Apel na Husqvarnu a další výrobce
Pokud čte tyto řádky někdo z vývojářů od Husqvarny, potom PROSÍM! vybavte Vaše zařízení rozhraním – nebo ještě jednodušeji digitálním vstupem:
0 = Nedělá nic. Nejede. Netočí se. Jednoduše stojí a spí.
1 = Jedeme!
Domácí automatizace může Vaší skvělou sekačku využít skutečně na 100% a posunout její hranice daleko dopředu. Aby nedošlo k nějakému nedorozumění, skládáme ještě jeden kompliment: Robotek nám skutečně dělá obrovskou radost a jsme s ním nad míru spokojeni.
Budeme se těšit na jakýkoliv komentář a také na aktualizaci jednotky Husquarny, která robotkovi řekne: “Bez nabíjení nevyjížděj ze stanice “. To by nám pro začátek stačilo.