
Automatizace usnadňuje provoz školy v budově bývalé pevnosti
Chytrá řešení je možné využít v celé řadě objektů. Důkazem je Základní škola SVAT v Olomouci. Tam systém Loxone efektivně řídí a monitoruje spotřebu elektřiny. Kromě toho se v budově bývalé pevnosti stará také o osvětlení nebo vytápění. Jak to vypadá v praxi?
Bezpečný přístup do školy
S chytrým řešením se žáci i učitelé setkávají hned ráno při příchodu do budovy. Díky flexibilitě systému Loxone bylo možné zajistit přístup i zabezpečení celé školy. Celý proces se navíc podařilo posunout ještě o kus dál.
„V podstatě jsme nakonec zajistili i docházkový systém a napojení na Edookit. Děti i učitele při příchodu Loxone hezky individuálně přivítá a zapíše příchod nebo odchod,” vysvětluje Michal Slunečko, jednatel instalační společnosti VranaTech.
Právě přístup i následnou evidenci docházky si pochvalují i zaměstnanci školy. „Zaznamenávání docházky žáků je pozitivní a usnadňuje to celkový provoz,” říká provozní manažerka Andrea Konečná.
Přehledné informace v aplikaci
Provoz školy si denně žádá stoprocentní nasazení a koncentraci. Chytrá řešení mohou v mnoha ohledech usnadnit denní agendu učitelů i dalších zaměstnanců tak, aby se mohli na sto procent koncentrovat na práci se žáky.
Systém Loxone dokáže každý den uspořit celou řadu rutinních činností a potvrzuje to i zkušenost ZŠ SVAT.
„Určitě vnímáme pozitivní aspekty vzdáleného přístupu. Patří mezi ně kontrola zavřených dveří a oken, komunikace a případné otevření dveří na dálku nebo regulace vytápění,” shrnuje Andrea Konečná.
Učitelé se tak například nemusí starat o to, jak zajistit v učebně ideální teplotu a tím i vhodné podmínky pro výuku. O vše se postará Loxone, který koordinuje fungování topení i klimatizace.
Ve škole řídíme komplet osvětlení, topení, větrání i chlazení, stínění a také audio ve všech prostorách včetně chodeb, a tedy i školní rozhlas s možností komunikovat klidně pouze do vybrané třídy.
Chytré osvětlení? Úspora i zábava pro žáky
Využít automatizaci v případě osvětlení je nespornou výhodou. Kromě toho, že učitelé a žáci nemusí myslet na to, zda nezapomněli zhasnou světla či naopak, škola může díky chytrému řízení ušetřit hodně peněz. Světlo se totiž přizpůsobuje denní době, spouští se na základě přítomnosti v místnosti a o tom všem má vedení školy přehled díky intuitivní aplikaci.
Možností využití je ale mnohem více. „Takto jsme třeba na Halloween mohli dětem, které ve škole přespávaly, připravit velmi jednoduše stezku odvahy se světelnými a zvukovými efekty,” zmiňuje Michal Slunečko.
Konkrétní hodnoty úspor zatím nejsou k dispozici, nicméně díky zavedeným nastavením jako monitoring a regulace vytápění a automatické vypínání světel, které vidíme jako velmi pozitivní, předpokládáme dosažení úspor v budoucím období.
Instalace v budově bývalé pevnosti
Škola má zázemí ve Fort Galgenberg. Pevnost vznikla ve 30. a 40. letech 19. století a sloužila jako dělostřelecká kasárna. Protože jde o památku, přinesl tento projekt svá specifika.
„Rekonstrukce je často náročnější než novostavba a zvláště v případě památkově chráněné budovy. Kolegové chystající rozvody a stavební firma Ptáček ale udělali maximum, aby zachovali ráz budovy a nikde nic nebylo vidět a nerušilo,” vysvětluje Michal Slunečko.
Ovládací prvky Loxone, jako jsou Touch nebo Touch Pure, navíc perfektně ladí s motivy, které využil architekt.
Jsme tu pro vás
Konzultace projektu zdarma
Chci ve vlastním projektu využít Loxone a potřebuji více informací.
Program pro instalační firmy
Jsem živnostník či firma a zajímá mě možnost instalovat Loxone.