Green Deal? Bez automatizace stínění to nepůjde. Ušetří až 60 %
Automatické stínění musí hrát stěžejní roli ve snižování emisí budov a tím pádem boji proti změnám klimatu. Říká to studie Guidehouse, jejíž výsledky zveřejnila letos na jaře organizace ES-SO (European Solar Shading Organisation). Automatické řízení stínicí techniky je dnes snadno dostupné. Ale využíváme ho? A jaký je v něm potenciál?
Zelená dohoda pro Evropu – ať už jsme její zastánci, odpůrci, nebo je nám tak nějak jedno, v příštích letech a desetiletích se budeme učit žít s jejími opatřeními. Promítnou se do zemědělství, energetiky, dopravy, potravinářství, průmyslu, inovací… a renovací a výstavby budov tak, aby byly energeticky co nejúčinnější.
Právě budovy budou pod drobnohledem úřadů. Budovy nyní spotřebovávají 40 % energie v Evropě a z 36 % se podílejí na produkci CO2 v EU. Cílem je jejich dekarbonizace, která má významně přispět klimatické neutralitě do roku 2050.
Kde mají budovy problém?
Nyní prochází renovací zaměřenou na snížení spotřeby energie pouze 1 % evropských budov (infografika EU).
Jde tedy o zvýšení ambic a rychlejší dosažení cílů. Urychlení dekarbonizace má zásadní význam například pro oživení hospodářství a řešení problému energetické chudoby. Dvě třetiny evropských budov nyní nejsou energeticky účinné a v mnohých z nich bydlí nízkopříjmové rodiny. Renovovat je potřeba i proto, že v roce 2050 bude v EU stále stát 85 až 95 % v současnosti existujících budov.
Stínění jako důležitý pomocník
Jednou z příčin vysoké spotřeby budov je jejich přehřívání a tím pádem nutnost optimalizace vnitřních teplot. Té je často dosahováno aktivním chlazením – klimatizace, ventilátory, chlazení s rekuperací…
Nejlépe dokáže interiér odstínit venkovní stínění, které teplo odráží ven. Ideálním řešením jsou předokenní žaluzie, které na rozdíl od rolet nebo markýz umožňují naklápění lamel a mohou tak zároveň odrážet teplo a při tom dovnitř pustit dostatek světla.
Realita: Ruční ovládání nevyhovuje
Ovládání venkovního stínění je dnes hlavně elektrické – není potřeba šňůrek a kliček. A právě ovládání často výhody stínicí techniky sráží. Ve velké (například administrativní) budově, kde se pohybuje řada lidí, někteří nechtějí mít s ovládáním složitými tlačítky nic společného, jiní se naopak střídají v nahodilé regulaci. Jen málokde vede manuální ovládání stínicí techniky k vysoké efektivitě a energetické účinnosti.
(Zdroj: CABA: Impacts of Automated Shading in Building Projects)
Automatizace je cesta k efektivitě i čistšímu klima
S řízením stínění tak pomáhá automatizace. Zároveň jak poznamenává Shady Attia, profesor udržitelné architektury a technologie budov na univerzitě v Lutychu (Belgie), „v současné době je stínicí technikou vybaveno méně než 50 % budov a velká část z nich není automatizovaná.“
Snížit spotřebu až o 60 %
- Inteligentní stínicí technika může do roku 2050 snížit spotřebu energie na chlazení v evropských budovách až o 60 %, navzdory změně klimatu a rostoucím teplotám.
- Má potenciál zabránit až 100 milionům tu emisí CO2 a ušetřit až 285 miliard eur.
Kolik budov bude potřebovat aktivní chlazení?
Odborná doporučení:
Shady Attia
studie IVRSA
Současné ukazatele tak napovídají tomu, že automatické stínění zažije v příštích letech vzestup a pomůže plnit normy jak komerčních budov, tak domácností.
Buďte připraveni!
Jak přesně funguje automatické stínění a jak ho získat? Pociťte úspory a podílejte se na snižování emisí!
Ptejte se zdarma
Prokonzultujte s námi váš projekt nebo se staňte Loxone Partnerem v několika málo krocích!