MODBUS ZÁKLADY
Modbus TCP je komunikační protokol, který pracuje na principu Master Slave.
Loxone Miniserver přebírá úlohu Master a může komunikovat s neomezeným počtem podřízených zařízení prostřednictvím sítě Ethernet. Podporovány jsou 16 a 32bitové datové typy. Broadcast příkazy nejsou v současné době implementovány.
Nejdůležitější oblastí pro Modbus TCP je regulační technika. V žádnémn případě tento protkol neslouží pro nahrazování originálních vstupů a výstupů na Loxone jednotkách.
NASTAVENÍ MODBUS ZAŘÍZENÍ
Nejprve je nutné vytvořit Modbusserverr. Klikněte k tomu na možnost „Komunikace Miniserveru“ v okně pariférií a v kontextové nabídce vyberte „Modbusserver“.
Po vytvoření Modbusserveru je nutné v jeho vlastnostech vyplnit správné parametry komunikace. Jmenovitě to znamená jeho IP adresu a Timeout.
VYTVOŘENÍ MODBUS ZAŘÍZENÍ
Pro přidání nového zařízení, se kterým chcete komunikovat přes Modbus TCP je třeba jej přidat do Loxone Configu. Označte nově vytvořený Modbusserver v okně periférií a v kontextové nabídce vyberte „Senzory a aktory“ a „Modbus zařízení“.
Jakmile jej úspěšně přidáte, je ihned vidět ve okně periférií. Nezapomeňte na vyplnění jeho vlastností (IO Adresa).
PŘIDÁNÍ SENZORŮ & AKTORŮ
Pro přidání senzoru nebo katoru označte Modbus zařízení v okně periférií a vyberte příslušnou možnost v kontextové nabídce.
SENZORY
Ve vlastnostech senzoru vyplňte IO adresu (=adresa registru), typ příkazu a interval dotazování (jak často se bude dotazovat na aktuální hodnotu).
Aby byla interpretace přijatých hodnot správná, je nutné u řady senzorů správně nastavit opravu.
Informace o adrese registru, typu příkazu a datovém typu je nutné zjistit přímo u výrobce zařízení (liší se produkt od produktu).
Data budou přes síť přenášena až k Miniserveru. Ujistěte se, že Miniserver zbytečně nevytěžujete častým dotazováním na hodnoty. Nastavte rozumné dotazovací intervaly!
AKTORY
Obdobným způsobem je možné přidávat aktory.