Monitorování serveru

Use Casesvg>

Situace: Monitorování serverů v komerčních a soukromých domácnostech

Společnosti na serverech spravují důležitá data, se kterými pracují dnes a denně. Pokud se na některém z těchto serverů vyskytne problém, který nikdo nezaregistruje, může to mít pro společnost či firmu nepříjemné následky. Monitorování má však smysl i v rekreačních domech. Pokud by došlo k problémům se sítí, zůstala by situace bez povšimnutí až do příští návštěvy. Monitorování serveru je proto nezbytné.

Řešení: Realizace monitorování serverů

V tomto příkladu využití předpokládáme následující scénář monitorování serveru: 

Sleduje se dostupnost čtyř serverů. Jakmile je některý ze serverů po předem definovanou dobu 30 sekund offline, je tato informace automaticky zapsána do souboru protokolu a je také spuštěn řetězec alarmů a odpovědné osoby jsou volány v maximálně 10 pokusech: Odpovědná osoba IT, zástupce IT, vedoucí oddělení IT, generální ředitel.

Tato volání lze deaktivovat stisknutím čísla 1 na smartphonu. Řetězec poplachů se pak deaktivuje. Od tohoto okamžiku je na technikovi, aby zkontroloval server a provedl ruční údržbu. 

V systému Loxone se monitorování serveru provádí následujícím způsobem: 

Miniserver každých 10 sekund pingne všechny čtyři servery a zkontroluje, zda jsou servery dostupné. Pokud jeden ze serverů neodpoví do 10 sekund, Miniserver pingne ještě pětkrát každých 30 sekund. Pokud Miniserver stále neobdrží odpověď, spustí se řetězec alarmů. Všechny tyto informace se zapisují do souboru protokolu (serverstatus.log).

V Loxone Config je monitorování serverů implementováno pomocí jednoho fnkčního bloku Ping na každý server. Pro každý blok Pingu je uložena adresa ping serveru. Blok provádí ping serveru každých 10 sekund. Modul Status slouží k definici oznámení, které se má zobrazit, jakmile některý ze serverů přestane být dostupný. Které osoby mají být upozorněny, pokud je server nedostupný, se pak definuje v bloku Alarmového řetězce. 

Předpokládané služby: 

Konfigurace:

Konfigurace v aplikaci Config

Ukázkový soubor:

 

Výhody monitorování serverů

Monitorování serverů hraje ve firmách zásadní roli, aby se předešlo ztrátě dat. Monitorování dostupnosti serverů však nehraje roli pouze pro společnosti v oblasti ukládání dat.

Další příklad monitorování serverů pochází z oblasti gastronomie. V chladírnách hotelů nebo restaurací se skladuje velké množství potravin. Pro provozovatele stravovacích služeb představují suroviny velkou investici. Pokud se v chladírně vyskytne problém, musí být odpovědná osoba nebo majitel co nejrychleji informováni. Důležité je zde spolehlivé monitorování serveru. Pokud dojde k problémům v síti a server monitorující chladírny není dostupný, nelze v případě nouze spustit žádný alarm.

Kromě majitelů firem je monitorování serverů problémem také pro majitele rekreačních domů nebo rekreačních bytů. Jako majitel nemovitosti chcete mít jistotu, že je na místě vše v pořádku. A to bez nutnosti vaší pravidelné kontroly. Pokud například dojde k bouřce a úder blesku by způsobil poškození Miniserveru na místě, musí být majitel okamžitě informován.

Všechny tyto scénáře vyžadují spolehlivé monitorování dostupnosti serveru, které lze realizovat a automatizovat pomocí Loxone.

 

Je třeba dodržovat místní předpisy a normy. Obsah této stránky předpokládá určité dovednosti a znalosti. Tyto informace nenahrazují komplexní know-how Loxone Partnera. Jelikož je Loxone profesionálně pojetí řešení, velmi doporučujeme se spojit s partnerem Loxone a probrat s ním jakoukoli z funkcí uvedených v tomto příkladu využití.

Více příkladů využití Loxone