Náběhový proud

OBSAH

CO JE TO NÁBĚHOVÝ PROUD?

Náběhový proud, někdy také označovaný jako vstupní nárazový proud, rozběhový proud nebo spínací proud, je maximální proud odebíraný v okamžiku, kdy je elektrické zařízení zapnuto. Zařízení, jako jsou zdroje, mohou při prvním zapnutí odebírat několikanásobek svého běžného pracovního proudu. To trvá jen krátkou dobu, ale přesto se jedná o důležitý efekt, který je třeba vzít v úvahu.

*zdroj: www.eldoled.com

S náběhovým proudem je třeba počítat při výběru zařízení pro ochranu obvodů a také všech ostatních součástí systému, které budou tomuto proudu vystaveny.

KDY SE TO STANE?

Stručně řečeno, při každém zapnutí jakéhokoli elektrického zařízení se objeví prvek náběhového proudu, některá zařízení mají velmi velký náběh, který může být mnohonásobkem jmenovitého proudu, některá tak malý, že ho ani není třeba brát v úvahu.

Například při zapnutí zátěže, jako je 230V LED světlo, vzniká určitý náběhový proud. Je to proto, že u každého 230V LED světla je malý zdroj, který snižuje napětí a mění jej na stejnosměrné, aby bylo možné LED světlo spustit, a právě spuštění této kapacitní zátěže vytváří náběhový proud.

JAK TO OVLIVŇUJE LOXONE?

OSVĚTLENÍ

Nejčastější situace, kdy se náběhový proud projeví v systému Loxone, je ovládání 230V LED osvětlení. To je způsobeno tím, že jak je uvedeno výše, je zapotřebí zdroj v obvodu (obvykle v zadní části svítidel). To má za následek, že při každém zapnutí obvodu 230V LED se zapnou zdroje (drivery), a tím vzniká náběhový proud. Je možné, dokonce běžné, že světla mají náběhový proud větší než desetinásobek jmenovitého proudu.

V důsledku toho je pak třeba vzít v úvahu náběhový proud, který bude protékat přes relé nebo stmívač ovládající systém.

OSTATNÍ ZÁTĚŽE

Náběhový proud konkrétního zařízení je obtížné předpovědět a tyto informace je třeba získat přímo od výrobce instalované jednotky. Zařízení, jako jsou motory, zdroje a dokonce i odporové zátěže, například topná tělesa, mohou produkovat určitý náběhový proud.

Pokud jsou jakýmkoli elektrickým zařízením řízeny zátěže s potenciálně vysokým výkonem, je samozřejmě nutné dbát zvýšenou opatrnost. V tomto Loxone systémy nejsou nijak odlišné. Aby nedošlo k poškození relé a stmívacích kanálů, je nezbytné dodržovat limity uvedené v technické dokumentaci.

PŘÍKLAD

Pokud má být obvod 230V LED spotů ovládán Nano Dimmer Air, má maximální výkon zátěže 200 W. Pokud je zadáno 10x 11W (0,048A) LED spotů, jmenovitá zátěž bude 110W, což je v rámci maximální doporučené jmenovité zátěže stmívače.

Pokud však tyto světla vykazují náběhový proud 0,5 A na spot (náběhový faktor 10), mohlo by dojít k okamžitému zatížení Nano Dimmer Air 5,5 A, což je 1265 W na okamžik při spuštění. To by časem vedlo k poškození stmívače (nebo relé, pokud by na to nebyl brán zřetel).

Jak vidíte, pokud se chcete vyhnout poškození hardwaru Loxone, je nutné vzít v úvahu náběhový proud. To platí pro jakoukoli spínanou nebo stmívanou zátěž, která zahrnuje mimo jiné motory, topné rohože, 230V LED osvětlení.

JAK PŘEDEJÍT PROBLÉMŮM

POUŽIJTE 24V DC OSVĚTLENÍ

Pokud jde o LED osvětlení, je nejlepší přejít na 24V stejnosměrné osvětlení. Protože veškeré ovládání těchto světel probíhá „před“ napájecím zdrojem (zdrojem), nedochází k jejich zapínání a vypínání, a proto se do výrobků Loxone nedostává žádný nárazový proud. To znamená, že na 24V 200W stmívači můžete provozovat až 200W LED spoty, aniž byste se museli obávat náběhu.

SPRÁVNĚ SPECIFIKOVAT RELÉ & STMÍVAČE

U obvodů, které nelze převést na stejnosměrné napětí 24 V, jako jsou motory nebo lustry, je nutné použít alternativu. V první řadě je třeba shromáždit informace o tom, jaký bude náběhový proud v zařízení, a zajistit, aby regulátory nebyly přetěžovány.

Například u spínaného světelného obvodu, který bude mít náběh více než 5 A, jsou relé na Miniserveru nebo Extensionu dimenzována pouze na 5 A, avšak relé na Relay Extensionu jsou dimenzována na 16 A, takže to může být lepší volba.

V některých případech, kdy je pouze jednotlivý obvod vystaven vysokému náběhovému proudu, máme také spojovací relé (nebo stykač), které je určeno pro náběhový proud až 25 A.

ČTĚTE VÍCE

Na internetu je spousta skvělých zdrojů o náběhovém proudu, protože se jedná o velmi častý problém, který je třeba řešit. Zde jsou některé z nejlepších:

Wikipedia – Inrush Current
muRata – What is inrush current?
AMETHERM