Lighthouse: Dům světla ukazuje to nejlepší z chytrého bydlení
O PROJEKTU
JMÉNO | Lighthouse |
MÍSTO | St. Oswald blízko Freistadtu, Rakousko |
ROK VÝSTAVBY | 2011 |
PLOCHA | 233 m² |
PARTNER PROJEKTU | Hometec Walter Kreisel |
UVNITŘ MŮŽETE NAJÍT
Obyvatelé domu řekli: Bude to barevné
V našem domě bylo použito velké množství nepřímého (ambientního) osvětlení, které bylo realizováno pomocí LED pásků. Díky celkem 55ti metrům si můžeme dopřát tu pravou atmosféru ať jsme kdekoliv.
Veškeré barvy jsou ovládány (samozřejmě přes Miniserver) pomocí světelných scén. Pokud chci vybrat nějakou jinou barvu, jednoduše sáhnu po iPhonu a pomocí APP ji změním. Vynikající: Díky tomu, že mohu scény měnit i přes APP, je ovládání a přizpůsobování hračkou!
iPhone jako klíče
Jak hlavní, tak vchodové dveře máme napojeny na systém Loxone a můžeme jej tedy ovládat. Velice rychle jsme si zvykli na to, že místo klíčů používáme pro vstup do domácnosti iPhone a ne klíče. Další pozitivum je dálkové ovládání dveří například pro pošťáka nebo sousedy, které pustíme v případě nutnosti k nám domů. A pokud někdo zapomene klíče doma? Jednoduše je otevře přes iPhone…
Jsou okna a dveře zavřené?
Znáte ten pocit, kdy jedete na dovolenou a nejste si jistí, zda jste zavřeli okna a zamknuli dveře? Tento pocit nejistoty nedostanete z hlavy během celé dovolené… To je pro nás ale již minulostí. Díky tomu, že máme domácnost vždy v našem telefonu přes Apps nebo webovém prohlížeči, můžeme se bez obav podívat a ujistit se, že je vše v pořádku.
Automatické větrání
Naše žaluzie se ráno automaticky vytahují – pouze o víkendu vytahujeme žaluzie manuálně přes tlačítko. Když jsou žaluzie nahoře, spustí se automaticky ventilace na 15 minut na nejvyšší stupeň.
Odvětrávání můžeme zapnout také pomocí tlačítka – to je možné pouze přes den, protože v noci by nás větrání na nejvyšší otáčky rušilo. Výjimkou je pouze párty v domě. Pokud je aktivovaný režim párty, je možné zapnout ventilaci i v noci.
Náš dům zůstane suchý
Náš Miniserver se v případě deště a otevřených dveří postará o to, aby náš dům zůstal v suchu. Jediné, co jsme k tomu potřebovali je dešťový senzor a senzory na oknech a dveřích. Jakmile začne pršet a nějaké okno (nebo dveře) je déle než 5 minut otevřené, dostaneme ihned email, že bychom jej měli zavřít. Kdybychom bývali nešetřili a pořídili si i motorky na okna, mohli jsme okna zavírat automaticky.
OBLÍBENÁ FUNKCE
Dům v pohotovostním režimu
V každé místnosti jsme instalovali pohybový senzor. Ty na jednu stranu slouží pro ovládání osvětlení, na druhou stranu plní funkci detektorů přítomnosti pro nezvané hosty. Pokud v domě není po dobu 15 minut zaznamenán pohyb, automaticky se dům přepne do pohotovostního režimu. Světla se automaticky vypnou a pokud je nějaké okno otevřené, dostaneme ještě pro jistotu mail.
Výjimka: Pokud je zapnutá televize, dům se do pohotovostního režimu nepřepne. Nemusíme mít tedy strach ani při sledování filmu, že v případě nehybnosti se nám vše vypne.
Multiroom audio přes tlačítko
Do našeho domu jsme si pořídili 3 zónové zesilovače Sonos, které se nám starají o audio v domě. Audio neovládáme pouze aplikací pro Sonos, ale také pomocí tlačítek přes Miniserver. Povely jako „Play/Pause“ a „Další“, které používáme denně, jsou pro nás opravdu nezbytné a chceme je mít pomocí tlačítka kdykoliv po ruce.
Ovládání multimédií včetně dětské pojistky
Domácí kino (Dreambox), síťový zesilovač Denon a televizor LG, lze ovládat přes tlačítka na zdi. Přes Miniserver je pak ještě možné řídit hlasitost a přepínat jednotlivé kanály. Dodatečně u TV ještě používáme dětskou pojistku: Jakmile se TV zapne, nelze vypnout přes tlačítko na zdi.
Ovládání žaluzií s ochrannou proti silnému větru
Každou z našich žaluzií jsme napojili na Miniserver a můžeme je tak ovládat samostatně. Dodatečně se nám Miniserver také stará o ochranu žaluzií před silným větrem. Pokud dosáhne vítr rychlosti 30 km/h, tak se lamely žaluzií narovnají. Pokud ale fouká vítr, který přesahuje 80 km/h, žaluzie se vytáhnou a zůstávají vytažené tak dlouho, dokud síla větru neklesne. Díky tomu se nestane, že se naše drahé žaluzie poničí z důvodu silného větru.
Ihned vidíme, kdo stojí před dveřmi
Před vstupní dveře jsme nainstalovali kameru Mobotix, kterou používáme společně s Miniserverem a Loxone App. Jakmile někdo zazvoní na zvonek, ukáže se obraz z kamery v APP – také pokud jsme mimo domácí síť! Pokud chci, mohu samozřejmě otevřít dveře. Tímto způsobem mohu vždycky vědět, co se děje před našimi dveřmi.
Pokud je dům přepnutý do pohotovostního režimu, přesměruje se obraz kamery a zazvonění na iPhone.
Jednoduchá centrální funkce tlačítkem
Pro osvětlení a žaluzie jsme vytvořili centrální funkci. Tlačítkem, které máme všichni na dosah, můžeme jednoduše vypnout světla a zatáhnout žaluzie.
Také v prvním patře jsme vytvořili jednoduchou centrální funkci. Pomocí dvojstisku zhasínáme většinu světel před tím, než jdeme spát. Ovládání je skutečně jednoduché: Náš pětiletý syn měl ovládání hned v pod palcem.
Technické informace
Použité komponenty
- 1 Miniserver
- 10 Extensions
- 1 DMX Extension
- 7 PWM Dimmer
- 55m RGB LED pásků
- 1x IR Set (1x IR Extension + 1x IR modul)
Naše technika
Veškerá technika se nachází v domě
- Topení pomocí tepelného čerpadla
- Rekuperace (řízené větrání se zpětným ziskem tepla)
- 8mi tlačítka v obytných místnostech (Jung FD-Design)
- Loxone senzor teploty, vlhkosti a CO2 pro vnitřní použití
- Kontakty na všech dveřích a oknech
- Senzor osvitu
- Veškerá světla a tlačítka jsou napojena na systém Loxone
- Multiroom audio systém (3 zóny) Sonos
- Dreambox
- Zesilovač Denon
- NAS