Loxone ułatwia codzienne życie osobie niesłyszącej
Inteligentny dom z Loxone może rozwiązać wiele problemów. Dla jednych te funkcje są przede wszystkim miłe dla oka, dla innych usprawniają życie, a jeszcze inni widzą w nich oszczędność. Wartość dodana może jednak wystąpić także gdzie indziej – tam, gdzie inteligentna automatyka pomaga osobom o ograniczonej mobilności, a także niepełnosprawnym fizycznie lub psychicznie. Loxone może być także stosowany w mieszkaniach dla osób starszych, gdzie funkcje AAL (Ambient Assisted Living) wspierają ich niezależność.
Kolejnym przykładem jest zastosowanie Loxone w domu jednorodzinnym z niesłyszącym domownikiem. Oprócz „klasycznych” funkcji, mamy szereg ułatwień dostosowanych tak, aby niesłyszący pan Sácký mógł mieć jak największą kontrolę nad gospodarstwem domowym. Jak sam mówi, miał nadzieję, że inteligentny dom ułatwi mu życie. To marzenie się spełniło w czerwcu 2021 roku.
Inteligentne sygnały świetlne jako alarm i budzik
W pokojach znajdują się kolorowe, przyciemniane lampy, których integracja z inteligentnym systemem standardowo oznacza, że można łatwo sterować różnymi scenami świetlnymi zgodnie z preferencjami użytkowników. W tym przypadku jednak oferuje również możliwość zastąpienia alarmu dźwiękowego sygnałem świetlnym w różnych sytuacjach. Krótko mówiąc, konieczne było zawarcie jak największej liczby powiadomień w sygnalizacji wizualnej i komunikatach wysyłanych na telefon i zegarek.
Oświetlenie pełni więc funkcję alarmu wizualnego w razie niebezpieczeństwa, czy to w postaci włamania, wzniecenia pożaru czy wycieku wody. W takich sytuacjach światła migają i przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa domu. Podobnie skonfigurowany jest również dzwonek do drzwi, a światła powiadomią pana Sácký’ego o wizycie gości.
Płacz dziecka powoduje wibracje łóżka
Dostosowany został nawet budzik. Zamiast klasycznego dźwięku budzika, właściciel domu jest budzony przez sygnał świetlny, a także światło naturalne wpuszczane do wewnątrz przez podnoszące się rolety zsynchronizowane z budzikiem. Inną przydatną funkcją jest możliwość uruchomienia wibracji łóżka. Funkcja ta zadziała zarówno po aktywacji budzika, jako uzupełnienie świateł, jak i przy płaczu dziecka.
Kompleksowo zaprojektowana automatyzacja
Trzeba powiedzieć, że funkcje dostosowane do potrzeb osób niesłyszących nie są czymś „ekstra”, za co właściciel musi dodatkowo zapłacić. Dom jest wyposażony w standardowe komponenty wykorzystywane w innych projektach. Możliwość ułatwienia codziennego życia osobom z niepełnosprawnościami to wartość dodana, jaką zyskuje dom wyposażony w Miniserver.
Dzięki dostosowanym do swoich potrzeb funkcjom Jaroslav Sácký uzyskał inteligentne sterowanie żaluzjami, w tym automatyczne zacienianie w zależności od nasłonecznienia, inteligentne sterowanie ogrzewaniem, ale także zdalne sterowanie oświetleniem (także np. w akwarium) lub siłą przeciwprądu w basenie. Wszystkie wyżej wymienione funkcje są możliwe do zrealizowania dzięki pojedynczemu systemowi sterowania, dzięki czemu rodzina nie musi obsługiwać niezliczonej liczby różnych kontrolerów i przycisków.
Dowiedz się więcej
Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!
Bezpłatna wycena projektu
Planuję zrealizować mój projekt z Loxone
i chciałbym uzyskać więcej informacji.
Program partnerski Loxone
Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.