Inteligentny sposób na pomiar poziomu wody w zbiorniku
W Loxone chcemy pomóc ci podejmować mądre i świadome decyzje. W ramach oszczędności i ekologii wiele osób zdecydowało się na zbiorniki na deszczówkę, czy to do nawadniania ogrodu, czy spłukiwania toalety. Jeśli cenisz sobie zrównoważony rozwój, dowiedz się jak łatwy jest pomiar poziomu wody w zbiorniku dzięki Loxone.
Zbiornik retencyjny – do czego służy?
Zamiast wody pitnej, do podlewania ogrodu, mycia samochodu, nawadniania boiska piłkarskiego, spłukiwania toalety czy napełniania stawu kąpielowego, możesz wykorzystać wodę deszczową. To świetny sposób na ochronę środowiska i oszczędność kosztów. W końcu woda pitna jest droga, a jej wydobycie i uzdatnianie wymaga dużo energii. Nie marnujmy więc niepotrzebnie zasobów naturalnych!
Wskaźnik poziomu wody w zbiorniku
Przydomowy zbiornik na deszczówkę to sprytne rozwiązanie do gromadzenia i przechowywania wody deszczowej. Ale skąd wiadomo ile wody w nim pozostało? Tutaj z pomocą przychodzi inteligentny miernik poziomu wody, który sprawdzi się zarówno w naziemnych zbiornikach, jak i podziemnych studniach.
Miernik poziomu wody jest zintegrowany z instalacją automatyki budynkowej Loxone i automatycznie mierzy poziom wody w zbiorniku lub studni. Czujnik ultradźwiękowy, umieszczony na pokrywie zbiornika, mierzy poziom wody co 60 minut i wysyła te informacje do Miniservera Loxone. Dzięki temu zawsze wiadomo, ile wody znajduje się wewnątrz zbiornika. Przyjrzyjmy się jego zaletom.
Poziom wody pod kontrolą
Inteligentne rozwiązanie:
Po osiągnięciu krytycznego poziomu wody (np. poniżej 50%) właściciel zostaje poinformowany za pomocą powiadomienia push w aplikacji mobilnej.
Przed skorzystaniem z deszczówki należy za każdym razem ręcznie zdjąć pokrywę zbiornika, zajrzeć do środka i ocenić, czy jest w nim wystarczająco dużo wody.
Bezpieczna praca pompy wodnej
Inteligentne rozwiązanie:
Inteligentny wskaźnik poziomu wody zapobiega pracy pompy wodnej na sucho. Jeśli poziom wody spadnie poniżej poziomu krytycznego, pompa w zbiorniku retencyjnym zostanie automatycznie wyłączona. Uszkodzenia spowodowane zapowietrzeniem są wykluczone.
Klasyczne rozwiązanie:
Jeśli zapomnisz skontrolować poziom wody, a zbiornik retencyjny jest pusty, ryzykujesz zapowietrzeniem pompy. Pompa zacznie głośniej i wolniej pracować, zużywać więcej energii elektrycznej a ciśnienie na wyjściu będzie niskie. Wszystkie te problemy będziesz musiał w jakiś sposób rozwiązać.
Podlewanie przyjazne środowisku
Inteligentne rozwiązanie:
Ultradźwiękowy miernik poziomu wody w zbiorniku dostarcza informacje o stanie wody do systemu. Jeśli poziom wody jest zbyt niski, podlewanie nie jest uruchamiane (lub jest do tego celu wykorzystana woda pitna). Inteligentny system bierze również pod uwagę prognozę pogody i wilgotność gleby.
Klasyczne rozwiązanie:
Decyzję o oszczędzaniu wody lub podlewaniu ogrodu musisz podjąć sam. Oczywiście po uprzednim skontrolowaniu poziomu wody w zbiorniku lub studni. Może się zdarzyć, że ogród zostanie podlany, a niedługo potem przyjdą opady.
Nawet jeśli w tej chwili uważasz, że zbiornik retencyjny nie jest ci potrzebny, przygotuj odpowiednie orurowanie i okablowanie, które w łatwy sposób pozwoli ci zainstalować go w późniejszym czasie, bez konieczności kopania.
Część techniczna: instalacja i konfiguracja czujnika poziomu wody w zbiorniku lub studni
Konfiguracja miernika poziomu jest łatwa i jako Partner Loxone wykonasz ją w ciągu kilku minut za pomocą Loxone Config. Możesz zdecydować, w jakim zakresie powinien działać czujnik (np. 0-400 cm) oraz ustawić różne określenia stanu zbiornika, takie jak „pusty”, „błąd”, „pełny” czy dowolne inne przydatne opisy.
W poniższym przykładzie praktycznym, pokażemy ci, jak zrealizowaliśmy 3 funkcje:
1. Wyświetlanie pozostałych dostępnych litrów wody w formie wizualizacji
2. Powiadomienie o niskim poziomie wody w formie wiadomości e-mail
3. Dezaktywacja pompy przy osiągnięciu minimalnego poziomu wody o wartości 40 cm, wraz z powiadomieniem e-mail
Miniserver Loxone
Istnieje wiele życzeń i koncepcji dotyczących działania zbiorników retencyjnych i inteligentnych budynków.
Wdrażając Loxone, Miniserver służy jako inteligentne serce całego systemu. Jest on wyposażony w odpowiednie czujniki/hardware, dzięki którym możesz szybko i łatwo nastawić wymagane funkcje w oprogramowaniu.
Hardware
Zdecydowaliśmy się na czujnik ultradźwiękowy, który umieściliśmy na pokrywie zbiornika.
Jest to czujnik, który ma wbudowany nadajnik i dostarcza informacji o poziomie wody w zakresie 0-10V. Czujnik można precyzyjnie dostosować do pożądanego zakresu (w naszym przypadku od 0 do 400 cm), co daje bardzo dobre wyniki.
Pompę podłączyliśmy do przełączanego gniazdka.
Software
Za sprawą Loxone Config programowanie funkcji odbywa się w ciągu kilku minut.
Ilość litrów uzupełniona: prawidłowe obliczenia i wyświetlanie za pomocą wizualizacji
Funkcja korekcji czujnika pozwala uniknąć nieprzewidywalności i oszczędza skomplikowanych obliczeń.
Jest ona np. używana do regulacji czujnika temperatury do pożądanych wartości lub do korygowania błędnych pomiarów lub odchyleń.
Aby uzyskać wartość w litrach zamiast napięcia w woltach, potrzebne są tylko dwa wejścia.
Aby uzyskać obie wartości, zmierzyliśmy poziom wody w dwa różne dni i zapisaliśmy go wraz z dostarczonym napięciem.
Wprowadziliśmy te wartości do odpowiednich właściwości czujnika w Loxone Config.
Ponieważ jest to model cylindryczny, cały model zachowuje się liniowo. Nie są potrzebne żadne dodatkowe obliczenia.
Funkcja ostrzegania
Jeśli poziom wody w zbiorniku spadnie poniżej 60 cm, chcemy otrzymać ostrzeżenie e-mailem. W tym celu używamy przełącznika progowego w Loxone Config i zapisuję go z odpowiednimi wartościami:
Tworzymy również wiadomość e-maila ostrzegawczego. Wyjściem jest tekst lub wartość zdefiniowana w bloku:
Cała konfiguracja funkcji ostrzegania wygląda następująco:
Jest to bardzo kompaktowa i łatwa do wdrożenia funkcja. Jeśli masz jakieś pytania, wypróbuj Loxone Config. W trybie symulacji możesz łatwo przetestować jego zachowanie bez korzystania z Miniservera.
Automatyczne wyłączenie pompy
Wyłączenie pompy można zrealizować w taki sam sposób jak ostrzeżenie:
Koncepcja przełącznika progowego i powiadomienia jest ponownie taka sama, jak w przypadku funkcji ostrzegania. Dodatkowo zainstalowaliśmy tutaj przycisk. Umożliwia on ręczne wyłączenie pompy, np. podczas prac konserwacyjnych. Przycisk jest również potrzebny po opróżnieniu cysterny, w którym to przypadku pompa musi zostać ponownie włączona ręcznie.
Co dalej?
Jeśli chcesz zainstalować inteligentny miernik poziomu wody w swoim zbiorniku retencyjnym – skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu.
Jeśli chcesz nauczyć się realizować tego typu projekty u swoich klientów – umów się z nami na rozmowę, a my wszystko wyjaśnimy.
Bezpłatna wycena projektu
Planuję zrealizować mój projekt z Loxone i chciałbym uzyskać więcej informacji.
Program partnerski Loxone
Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.