Zacienianie w dużych budynkach – potencjalne oszczędności na klimatyzacji i ogrzewaniu
Wróg latem, mile widziany sprzymierzeniec zimą – ciepło promieni słonecznych. Automatyczne zacienianie to szansa na wprowadzenie optymalnego klimatu w obiekcie bardzo niskim kosztem. Niestety, większość budynków nie wykorzystuje potencjału żaluzji i rolet. Rozwiązanie jest przy tym proste i niesie za sobą szereg innych zalet oprócz niższych rachunków. W jaki sposób technologia automatycznego zacieniania pozwala zaoszczędzić i jak ułatwia życie?
Ten artykuł jest kontynuacją wcześniejszych wpisów dotyczących oszczędności na ogrzewaniu w codziennej eksploatacji dużych budynków.
Jeśli twój budynek ma już zainstalowane zacienianie (lub właśnie planujesz takie rozwiązanie), jest sposób, aby wykorzystać w pełni potencjał tej technologii. Nie tylko poprawi to samopoczucie twoich pracowników, ale pozwoli też zaoszczędzić na rachunkach. Rozwiązaniem idealnym jest inteligentna, automatyczna kontrola zacieniania.
Energia słoneczna z łatwością przenika przez duże szklane powierzchnie do nowoczesnych budynków komercyjnych i użyteczności publicznej. Tylko automatyzacja zewnętrznych żaluzji poradzi sobie z nią naprawdę skutecznie. Elektryczne sterowanie ręczne wykorzystuje potencjał zacieniania tylko w połowie. Z kolei automatyzacja regulowana w określonych interwałach czasowych również nie jest w pełni efektywna.
Zacienianie zimą – czy warto?
Po co zwracać uwagę na zacienianie zimą? Rolety pełnią przecież funkcję ochrony przeciwsłonecznej głównie latem. Wiąże się z tym jednak pewien problem. Zacienianie często odcina nas od promieni słonecznych również zimą… Chociaż nie powinno!
O ile latem słońce nie jest przyjacielem komfortowej wewnętrznej temperatury w biurze, o tyle zimą potrafi je skutecznie ogrzać. I to jest dokładnie to, co robi automatyczne zacienianie – nie zapobiega nagrzewaniu się pomieszczenia, gdy jest to korzystne.
Przy sterowaniu manualnym jest to praktycznie niemożliwe. Ręczne manipulacje są w większości przypadkowe i nie polegają na centralnym zarządzaniu technologią zacieniania całego budynku. Administrator, zarządca obiektu lub ostatni pracownik w budynku ma zatem znacznie więcej pracy związanej z bieżącą regulacją i kontrolą sprzętów.
Wskazówka: Tańsza rozbudowa
Jeśli oszczędzasz na ogrzewaniu w swoim budynku korzystając z Miniservera Loxone, w każdej chwili możesz dokonać rozbudowy. Załóżmy, że w najbliższych miesiącach lub latach zdecydujesz się na dodanie funkcji zacieniania. To żaden problem! Fundament instalacji jest już gotowy, a w każdej chwili możesz łatwo i szybko ją rozbudować dzięki rozszerzeniom, czyli Extensions. Nie będzie konieczności zakupu nowego systemu sterowania, więc i rozbudowa będzie znacznie tańsza.
Jak oszczędzać? Zacienianie w parze z ogrzewaniem i chłodzeniem
Inteligentny budynek ze zintegrowanym zacienianiem wykorzystuje zimą słońce jako źródło energii i korzysta z zysków ciepła. Zacienianie współpracuje z systemem grzewczym i wspólnie osiągają idealną temperaturę wewnętrzną tak efektywnie, jak to możliwe. Jeśli wpływ słońca powoduje nagrzewanie się chłodnego pomieszczenia, jest to pożądana zależność. Jednak gdy tylko system rozpozna, że w pokoju zaczyna być za gorąco, rozpocznie się zacienianie.
- W przeciwieństwie do żaluzji sterowanych regulatorami czasowymi, zacienianie działa na podstawie bieżących pomiarów aktualnych warunków zewnętrznych i wewnętrznych.
- Istnieje możliwość automatycznego zamykania się rolet, na przykład na weekendy. Nikt nie musi w piątek chodzić po pięciu piętrach budynku, z pięcioma pokojami na każdym z nich, aby w każdym ręcznie je zamknąć. Z kolei w razie bezchmurnej pogody w dzień, rolety pozostaną otwarte i pomieszczenia będą ogrzewane dzięki słońcu. W poniedziałek, po powrocie do pracy, ogrzewanie uruchomi się nieco później, ponieważ nie będzie od razu potrzebne w związku z nagrzaniem się pomieszczeń przez weekend.
- Osoby zarządzające szkołą mogą na przykład ustawić system w taki sposób, aby wnętrza klas były ogrzewane po południu. Pod koniec dnia żaluzje mogą zamykać się, by ciepło akumulowało się w pomieszczeniach. W nocy, przy odpowiedniej izolacji, temperatura wewnętrzna znacząco nie spadnie. Dzięki temu rano potrzeba będzie mniej energii do optymalnego nagrzania. Wszystko dzięki skokom temperatury w momentach, kiedy nikogo nie będzie w budynku.
Natomiast w lecie automatyczne zacienianie pomoże ci zaoszczędzić na aktywnym chłodzeniu. Według badań może ono obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o 3,6 stopnia (a nawet więcej przy jednoczesnym wykorzystaniu wentylacji). Krótko mówiąc, zacienianie, które jest bardziej efektywne, przybliża budynek do idealnej temperatury wewnętrznej, a aktywne chłodzenie (np. klimatyzacja) zaczyna się uruchamiać dopiero wtedy, gdy samo zacienianie nie wystarcza.
Inteligentne chłodzenie jest całościowo zarządzane w ekonomiczny sposób. Ponadto, dzięki trybom użytkownika dla różnych pomieszczeń, nie ma potrzeby ciągłego chłodzenia np. rzadko używanych sal konferencyjnych. Temperatura zostanie obniżona o 2 stopnie (lub o inną wartość) tylko wtedy, gdy w środku zostanie zorganizowane spotkanie, którego fakt odbywania się zostanie określony na podstawie czujników obecności.
60% mniej energii
Automatyczne zacienianie znacznie zmniejsza zużycie energii dzięki aktywnemu chłodzeniu. W budynkach europejskich rozwiązanie to może w przyszłości zaoszczędzić nawet 60% energii. Artykuł o ciekawym badaniu na ten temat znajdziesz tutaj.
Codzienne korzyści z automatycznego zacieniania
Administrator lub inna osoba odpowiedzialna ma centralną kontrolę nad zacienianiem w jednym miejscu. Aplikacja pokazuje stan instalacji oraz bieżące usterki, pomaga także w diagnostyce.
System (gdy współpracują ze sobą systemy ogrzewania, chłodzenia i zacieniania) przełącza się dynamicznie między trybem grzania a trybem chłodzenia. Latem po powrocie do domu oczekujemy, że się ochłodzimy. Co innego zimą – na zewnątrz marzniemy, więc nie przeszkadza nam delikatnie wyższa niż latem temperatura w pokoju po powrocie do mieszkania. Te różnice w naszych preferencjach także znajdują odzwierciedlenie w działaniu inteligentnego zacieniania.
Czujniki obecności dbają, aby system ustalał odpowiednie priorytety w ramach zdefiniowanych trybów, takich jak optymalne oświetlenie czy optymalne chłodzenie. Jeśli ktoś jest w pomieszczeniu, zacienianie jest w trybie optymalnego oświetlenia i wpuszcza do pomieszczenia wystarczającą ilość światła z zewnątrz. Gdy w pokoju nie ma nikogo, największy nacisk ponownie kładziony jest na chłodzenie.
Inteligentne zacienianie nie dokłada pracy i utrzymuje odpowiednie warunki oświetleniowe i temperaturowe przez cały dzień. Niewątpliwie przyczynia się to do większego komfortu użytkowników.
Zacienianie jest zabezpieczone przed wiatrem i mrozem. W niesprzyjających warunkach zostanie ustawione automatycznie w odpowiedniej pozycji.
Automatyczne zacienianie nie oznacza, że pracownicy nie mogą dokonywać ręcznych modyfikacji. Mogą oni sterować pozycją rolet – albo za pomocą jednego intuicyjnego przycisku, albo korzystając z aplikacji zainstalowanej na telefonie lub tablecie.
Stacja pogodowa dostarcza danych nie tylko potrzebnych do prawidłowego działania zacieniania, ale również takich przydatnych do sterowania kolejnymi komponentami w razie rozbudowy instalacji.
I wiele więcej…
Przykładowy projekt piętra z automatycznym zacienianiem
Piętro budynku biurowego (zacienianie z wykorzystaniem pomiaru aktualnej temperatury wewnętrznej):
Cena: 6 991,00 PLN bez VAT
Dowiedz się więcej
Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!