Ekspresy do kawy Jura: showroom wypełniony automatyzacją dzięki Loxone
W 2020 roku w Pradze powstał nowy showroom, którego celem jest prezentacja jednej z najbardziej znanych marek ekspresów do kawy — Jura. Znane są przede wszystkim z prostej obsługi, technologicznej innowacyjności, wysokiej jakości wykonania oraz doskonałego smaku przygotowywanej kawy. Jeśli chodzi o technologię Loxone, system oferuje komplet rozwiązań. Od sterowania oświetleniem, ogrzewaniem, ochroną, wentylacją, w tym rekuperacją, po sterowanie zacienianiem.
Fakty
Miejsce
Praga, Czechy
Powierzchnia
490 m2
Realizacja
09/2020
Partner Loxone
Fidotech, s.r.o.
Komponenty Loxone
• Miniserver
• Touch Pure Tree
• Czujnik obecności Tree
• Czujnik ruchu
• Tree to Air Bridge
• DI Extension
• Relay Extension
• DALI Extension
• Tree Extension
• RS485 Extension
• Modbus Extension
• IR Control Air
Jakie funkcjonalności wprowadziło Loxone?
Partner Loxone, pan Michal Kubíček, właściciel firmy Fidotech, s.r.o., znany jest z wieloletniego doświadczenia i realizacji ciekawych projektów. W pomieszczeniach biurowych oraz handlowo-usługowych showroomu, zostały zautomatyzowane następujące funkcje:
- pełna kontrola oświetlenia, regałów serwisowych i magazynowych, a także stanowisk pracy z wykorzystaniem technologii DALI,
- definiowane przez użytkownika sceny świetlne zgodnie z godzinami otwarcia firmy (sklep otwarty/zamknięty, pod obecność pracowników, tryby oświetlenia eksponowanych towarów),
- automatyczne przełączanie oświetlenia zgodnie z ustawionymi przez użytkownika czasami,
- automatyczne wyłączanie oświetlenia po wyjściu pracowników,
- kontrola ruchliwych tras przez czujniki obecności zgodnie z ruchem i oświetleniem otoczenia,
- przyciski Touch Pure zostały wykorzystane do obsługi scen świetlnych, sterowania oknem dachowym i pomiaru temperatury,
- sterowanie przez użytkownika elektrycznymi drzwiami przesuwnymi w celu wpuszczenia gości,
- otwieranie elektrycznie zamykanych drzwi po autoryzacji,
- integracja wideodomofonu z aplikacją Loxone,
- podłączenie do elektronicznego systemu dostępu budynku w celu monitorowania aktualnego stanu oraz zapewnienia odłączenia i wyłączenia nieużywanych urządzeń, gniazd, wentylacji,
- sterowanie oknem dachowym,
- pomiar temperatury i wilgotności,
- sterowanie wentylacją w pomieszczeniach sanitarnych, a także automatyczna wentylacja w przypadku nieobecności,
- zarządzanie rekuperacją, klimatyzacją i ogrzewaniem w oparciu o liczbę pracowników i zadany czas,
- sterowanie natężeniem oświetlenia w oparciu o jasność pomieszczenia.
Personalizacja miejsca pracy
Niesamowitą funkcją, która została wdrożona w przestrzeniach biurowych, jest personalizacja miejsca pracy. Dzięki centrali IP, z którą system może się komunikować, identyfikując czas przybycia pracownika na podstawie chipa, może on rejestrować jego przybycie na stanowisko pracy. Gdy tylko na nie dotrze, zapali się światło. Kiedy je opuści, światło po chwili zgaśnie. Rezultatem są znaczne oszczędności energii w miejscach, w których aktualnie nie ma personelu i nie ma potrzeby oświetlania tych poszczególnych stanowisk pracy.
Showroom
Podczas wizyty w showroomie, na zwiedzających i miłośników kawy czeka prezentacja ekspresów połączona z degustacją doskonale przygotowanej kawy. Ciekawą zaimplementowaną funkcją było połączenie oświetlenia z prezentacją poszczególnych ekspresów do kawy, umożliwiając tematyczne oświetlenie umilające degustację. W ten sposób odwiedzający opuszczają showroom z przyjemnym doświadczeniem.
Połączenie z elektronicznym systemem dostępu
W przypadku wejścia do budynku osób niepowołanych, uruchamiany jest głośny alarm, na podstawie którego zapalają się światła w całym budynku. Dzięki temu obraz z kamer jest znacznie lepszy i można łatwiej zobaczyć, co dzieje się w budynku, a następnie natychmiast zareagować.
Czasami pracownicy wychodząc z pokoju lub budynku zapominają wyłączyć światło, zamknąć okna, drzwi czy wyłączyć ogrzewanie. Dzięki automatycznemu systemowi bezpieczeństwa, ostatni wychodzący pracownik nie musi się martwić o wyłączenie wszystkich funkcji. Po wyjściu uruchamiany jest alarm i wszystko jest przełączane w tryb oszczędzania energii, wyłącza się muzyka i światła.
Dlaczego Loxone?
„Głównym powodem, dla którego zdecydowaliśmy się na Loxone, było to, że chcieliśmy zminimalizować czynnik ludzki w kontrolowaniu technologii. Ogromną korzyścią jest również oszczędność energii. Na rynku istnieje wiele systemów umożliwiających inteligentną automatyzację. Partner Loxone, który współpracuje z Loxone od kilku lat, ma na swoim koncie wiele udanych projektów. Dostarczył nam kompleksowe rozwiązanie, które ułatwiło nam sterowanie wszystkimi technologiami. Dzięki automatyzacji, która jest pod kontrolą użytkownika, ryzykowny i jednocześnie uciążliwy czynnik ludzki został maksymalnie wyeliminowany, a my zyskaliśmy znacznie większą swobodę w pracy ze światłem podczas prezentacji naszych produktów.”
Dowiedz się więcej
Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!
Bezpłatna wycena projektu
Planuję zrealizować mój projekt z Loxone
i chciałbym uzyskać więcej informacji.
Program partnerski Loxone
Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.