Smart metering: uciążliwy obowiązek czy wielka szansa?
Smart metering, czyli inteligentne opomiarowanie energii, to coraz bardziej popularny termin wśród zarządców obiektów, właścicieli budynków i najemców. To, co początkowo mogło wydawać się tylko kolejnym wymogiem narzuconym przez Unię Europejską, w ostatnich latach okazało się drogą do znacznych oszczędności na dość kapryśnym rynku energii. Dlaczego i jak wdrożyć inteligentny system pomiarowy w firmie, biurze, magazynie lub budynku mieszkalnym? Jakie korzyści możemy odnieść, jeśli rozwiązanie to zostanie wykonane prawidłowo?
„Niech inni to zrobią. Na razie pozostanę przy pozostałych 23 procentach, dopóki nie będzie to naprawdę konieczne”. Czy warto myśleć w ten sposób?
To tak, jakby prowadzić księgowość ręcznie zamiast przejść na odpowiedni system do tego stworzony. Teoretycznie oszczędzasz pieniądze na licencji, ale ryzykujesz błędy, a dane stają się trudne do dalszego przetwarzania i analizowania. Podobnie jest z pomiarami: podejmujesz niepotrzebne ryzyko, mimo że smart metering jest łatwy do wdrożenia i stosunkowo tani, biorąc pod uwagę potencjalne oszczędności.
A trzeba było…
Oto przykład z życia wzięty. Po kilku dniach po instalacji fotowoltaiki w restauracji nastąpiła awaria zasilania. Falownik nie uruchomił się po tym i nie wysłał żadnej notyfikacji o błędzie. Nie było też żadnego systemu monitorowania i zarządzania energią, który by ostrzegł o tym zdarzeniu. Tak więc przez 14 miesięcy właściciele restauracji żyli w przekonaniu, że oszczędzają dzięki fotowoltaice, a tak naprawdę instalacja nie wygenerowała nawet 1 wata energii elektrycznej.
Innym przykładem jest awaria instalacji pod budynkiem. Wyciekają litry wody, ale przez brak systemu powiadamiającego właściciel dowiaduje się o tym dopiero, gdy kilka miesięcy później przychodzi rachunek. Straty finansowe są ogromne!
Pod koniec roku kierownik przedsiębiorstwa państwowego musi zdecydować o budżecie na kolejnych 12 miesięcy, np. ile odłożyć na koszty energii. Może tylko zgadywać – nie zna rzeczywistego zużycia w budynku, dowie się dopiero po corocznym odczycie. Podejmuje decyzje dotyczące dziesiątek milionów złotych, co oznacza że może przeznaczyć na ten cel za mało pieniędzy, które potem trzeba będzie zabrać skąd indziej.
Inteligentne liczniki nie służą więc tylko do regularnej kontroli, ale do ogólnego monitorowania przepływu energii w budynku.
Dlaczego warto mierzyć przepływ energii w sposób inteligentny?
Każdy budynek ma dziś jakiś licznik. Większość z nich to jednak urządzenia z ubiegłego wieku, tj. wymagające osobistej wizyty i ręcznego przepisywania wartości.
Zarządcom obiektów szczególnie brakuje danych w czasie rzeczywistym. Bez nich nie można wykryć nadzwyczajnie wysokiego zużycia, a o usterkach dowiaduje się zbyt późno. Głębsza analiza zachowania urządzeń i preferencji ludzi obecnych w budynku, a tym samym optymalizacja zużycia, nie wchodzi w rachubę.
Ogólnie rzecz biorąc, źródła UE potwierdzają, że inteligentny system pomiarowy przynosi oszczędności, zwiększa wydajność, promuje energię odnawialną i ochronę środowiska. W praktyce może on:
- na bieżąco odczytywać dane i optymalizować zużycie energii w celu zmniejszenia kosztów operacyjnych,
- właściwie zarządzać energią,
- uczynić budynek bardziej zrównoważonym,
- komunikować potrzeby instalacji w zakresie konserwacji,
- działać zgodnie z przepisami i dokonywać niezbędnych odczytów,
- osiągać ambitne cele w zakresie wydajności energetycznej,
- prawidłowo rozdzielać koszty między najemców,
- podejmować najodpowiedniejsze decyzje dotyczące efektywności operacyjnej.
Powyżej: praktyczny przykład z centrum handlowego w Lublinie
Jak korzystać z inteligentnych pomiarów?
Jak sama nazwa wskazuje, inteligentne pomiary wymagają inteligentnej technologii. Prawdopodobnie słyszałeś o Loxone w związku z nowoczesną automatyzacją budynków. Automatyka nie musi być jednak skomplikowana. Loxone jest idealnym narzędziem do inteligentnych pomiarów, a wiele firm i obiektów mieszkalnych na całym świecie już polega na naszej automatyce budynkowej w tym zakresie.
Dane w czasie rzeczywistym
Faktyczne wartości zużycia i przepływ energii są dostępne w każdej chwili.
Odczyty wartości w określonym przedziale czasowym
Codziennie, co miesiąc, co rok lub w dowolnych innych odstępach czasu – w przypadku zdalnych odczytów nie jest konieczna fizyczna obecność techników w obiekcie.
Odczyty bez opłat
Odczyty mogą być wykonywane zarówno lokalnie, jak i zdalnie – bez miesięcznej opłaty. Jednocześnie nie ma potrzeby posiadania publicznego adresu IP, a zatem nie ma dodatkowych opłat dla dostawcy usług internetowych.
Eksport danych w celu rozliczenia
System ma łączność z innymi narzędziami, a tym samym zapewnia dane do fakturowania.
Powiadomienia i alerty o najważniejszych zdarzeniach
Natychmiastowe powiadomienia dla zarządcy obiektu o sytuacjach takich jak wyciek wody pozwalają natychmiast interweniować i zapobiegać poważnym szkodom. Nadmierne zużycie może również zostać przekazane, jeśli na przykład najemca przekroczy swój miesięczny limit. Można również wykryć nieprawidłowe wahania i zapobiec marnotrawstwu energii.
Bezpłatne oprogramowanie
Oprogramowanie zawiera aplikację z wizualizacją przepływu energii i statystykami. Inwestor, zarządca lub administrator obiektu oraz najemcy mogą korzystać z tej samej aplikacji. Każdy ma ją dostosowaną do swoich potrzeb, z odpowiednimi uprawnieniami. Aplikacja zawiera zdalny dostęp do wszystkich funkcji (również bez dodatkowych opłat).
Wartość CO2
Kompleksowe rozwiązanie dla dużych firm, które muszą udowodnić redukcję emisji.
Porównanie danych
Np. w wielu lokalizacjach firmy lub pomiędzy różnymi okresami.
Obliczanie kosztów dla najemców
Poszczególni najemcy mogą zobaczyć swoje bieżące zużycie, a administrator ma możliwość wystawiania rachunków na podstawie odczytów.
Wszechstronność
Nie ma znaczenia, czy potrzebujesz mierzyć zużycie energii, wody, czy może monitorować temperaturę w magazynie. Wszystkie dane są dostępne w jednym systemie.
Skalowalność
Jeden wallbox czy 50 budynków na całym świecie? System dostosowuje się do potrzeb każdego projektu.
Pomocnik w prawidłowym wdrożeniu smart meteringu
Dzięki nowemu produktowi M-Bus Extension firma Loxone zrobiła krok w kierunku naprawdę inteligentnego opomiarowania. Dzięki swojej elastyczności
Podstawa zarządzania energią
Dzięki Loxone budynek jest gotowy do samodzielnego zarządzania energią. Pomiar jest podstawą i pierwszym do tego krokiem.
Dzięki temu optymalizujesz swój budynek i przenosisz go na nowy poziom zarządzania energią. Przykładowo, możesz przenieść część zużycia na okresy, kiedy fotowoltaika generuje energię i jest ona darmowa lub kiedy cena energii elektrycznej na rynku spot jest najniższa.
Loxone pomoże ci przejść przez wszystkie te kroki. Nawet w istniejących budynkach, których właściciele szukają sposobów na skuteczną poprawę wydajności energetycznej bez gruntownej modernizacji, która zasadniczo ograniczyłaby działalność.
Co dalej?
Skorzystaj z bezpłatnej wyceny projektu lub zostań Partnerem Loxone w zaledwie kilku krokach!
Bezpłatna wycena projektu
Planuję zrealizować mój projekt z Loxone i chciałbym uzyskać więcej informacji.
Program partnerski Loxone
Chciałbym zostać partnerem Loxone i umówić się na bezpłatną rozmowę na temat systemu.