Opis:
Oświetlenie ogrodu i domu nocą nie tylko zapewnia bezpieczeństwo, ale także tworzy przyjemną atmosferę.
Ze względów bezpieczeństwa ścieżki i schody bez wyraźnego barwnego kontrastu powinny być równomiernie oświetlone. W przypadku schodów zalecane jest oświetlenie z góry. Powstałe cienie wyraźnie oddzielają poszczególne stopnie.
Kolejny aspekt bezpieczeństwa: nic nie odstrasza włamywaczy tak bardzo jak światło. Dobrze oświetlony dom jest mniej atrakcyjnym celem dla złodziei, niż budynek pogrążony w ciemności.
Oświetlenie zewnętrzne zapewnia nie tylko większe bezpieczeństwo – pozwala również stworzyć nastrojowe akcenty świetlne.
Oświetlenie w podbitce dachowej doskonale nadaje się do imponującego podkreślenia okolicy. Na tarasach dobrze sprawdzą się spoty podłogowe umieszczone wzdłuż krawędzi. Za to lampki ogrodowe ze szpikulcem do wbicia w ziemię tworzą efekt „wow” pomiędzy donicami i w zarośniętych obszarach.
LEDy są idealne do oświetlenia zewnętrznego ze względu na ich trwałość i niskie zużycie energii. Ponadto dzięki odpowiednim diodom LED można również ustawić kolorowe akcenty świetlne. Należy upewnić się, że wybrane światła posiadają stopień ochrony IP44.
Aby połączyć światło funkcjonalne i nastrojowe w najlepszy możliwy sposób, idealna jest mieszanka oświetlenia zależnego od czasu i obecności.
Podstawowa scena świetlna zapewnia odpowiednią atmosferę w ogrodzie w zależności od pory dnia i obecności mieszkańców. Niektóre z świateł są przyciemnione i rozświecają się tylko wtedy, gdy ktoś zbliży się do domu. Oświetlenie tym samym staje się funkcjonalne. Jeśli nie zostanie wykryty żaden ruch, oświetlenie zostanie ponownie przyciemnione.
Rozwiązanie:
Oświetlenie ogrodu nie musi być aktywne przez całą noc. Wystarczy, że zapewni odpowiednią atmosferę w ogrodzie od zmierzchu do 2:00 rano przy 20% jasności. Ma to również pozytywny wpływ na efektywność energetyczną.
Scena świetlna w ogrodzie jest aktywowana po zmroku poprzez blok funkcyjny „Impulse dusk”. Wszystkie światła działają z 20% jasnością. Blok funkcyjny “Impulse at” dezaktywuje oświetlenie o godzinie 02:00.
Jeśli ktoś zbliży się do domu, gdy scena jest aktywna, ruch zostanie wykryty przez czujnik ruchu. Moduł sterowania oświetleniem pozwala teraz wmieszać scenę „Ruch po zmroku”. W tym trybie na przykład dwa światła nad drzwiami wejściowymi rozjaśnią się do 100%, podczas gdy pozostałe światła w ogrodzie pozostają przyciemnione do 20%.
Jeśli scena świetlna „Ruch po zmroku” jest nieaktywna z powodu braku ruchu, ponownie aktywuje się domyślna scena, a wszystkie lampy są ponownie przyciemnione do 20%.
Jest to możliwe dzięki funkcji „mieszania” modułu sterowania oświetleniem. Jest to przejście jednej sceny świetlnej w drugą poprzez określenie wyższej wartości. W naszym przykładzie wygląda to następująco:
Scena domyślna: 10 świateł na 20%
Ruch po zmroku: 8 świateł na 20%, 2 światła na 100%
Jak tylko tryb przejściowy stanie się nieaktywny, ponownie włącza się domyślna scena.
Komponenty:
Konfiguracja:
Pobierz przykładowy plik:
Smart Outdoor Lighting
Dlaczego ty i twój klient powinniście rozważyć inteligentne oświetlenie zewnętrzne?
Odpowiednie oświetlenie zewnętrzne nie tylko ułatwia twoim klientom poruszanie się po ogrodzie po zmierzchu, ale także skutecznie zniechęca potencjalnych włamywaczy.
Oświetlenie zewnętrzne zapewnia większe bezpieczeństwo, ale także umożliwia tworzenie jasnych akcentów, przez co jest często stosowany przez projektantów ogrodów.
Dzięki kontroli czasu masz pewność, że oświetlenie zewnętrzne jest aktywne tylko wtedy, gdy ma to sens. Chroni to środowisko i portfel twojego klienta.
Dodając funkcjonalne sceny świetlne, oświetlenie zewnętrzne staje się piękną atrakcją i praktycznym pomocnikiem.
Inteligentne sterowanie oświetleniem ogrodowym z systemem Loxone wiąże się z brakiem lub z niewielkimi dodatkowymi kosztami.